Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko

Spotkanie Opłatkowe 14 I 2006

Spotkania opłatkowe należą do tradycji Związku Podhalan. Rokrocznie oddziały związku zapraszają przedstawicieli zarządu poszczególnych oddziałów, a także innych gości, aby razem cieszyć się z przyjścia na świat Bożej Dzieciny. Jest to również czas składania sobie życzeń poznawania tradycji innych okręgów, nawiązywania współpracy między oddziałami. Do naszego oddziału również napływały zaproszenia z różnych miejsc, w których działają oddziały Związku Podhalan. Między innymi z Tylmanowej, Ochotnicy Górnej i Dolnej, Krościenka, Szczawnicy. W każdym spotkaniu brała udział delegacja naszego Związku.

14 stycznia 2006 roku miało miejsce spotkanie opłatkowe w Łącku. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie Mszą Św. w kościele parafialnym w Łącku. Po Eucharystii gospodarze wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na remizę OSP w Łącku, gdzie miała miejsce dalsza część spotkania. Można tam było znaleźć coś dla ciała i coś dla ducha. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, której przewodniczył ksiądz kapelan Stanisław Kowalik, a potem tradycyjnie: śpiew kolęd przy wtórze góralskiej kapeli, łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.
Niewątpliwie, wielką atrakcją spotkania była szopka Stanisława Kozika. W obecnych czasach szopkę lalkową, można zaliczyć do unikatowych zjawisk kulturowych, występujących wyłącznie na polskim obszarze.

Nie zabrakło również gości, którzy zaszczycili nas swą obecnością - liczni przedstawiciele pobliskich oddziałów z prezesem Głównego Zarządu na czele, przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych. Nie brakło również śladów w księdze pamiątkowej: życzeń dla nowego koła Związku.

Spotkanie opłatkowe zakończyło się poźną nocą. Wszyscy doskonale się bawili. Nie zabrakło wspaniałych smyczkowych kapel, które grając pod nogę zachęcały do tańca wszystkich uczestników. Były polki, tońce, łobyrtone i zbóje.