Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko

Opłatek Związku Podhalan oddział w Łącku - 26.01.2013 r.

Opłatek Związku – 26.01.2013 r.


Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 17:00 podczas której kazanie wygłosił kapelan Związku Podhalan Oddziału Łącko, Stanisław Kowalik. Nabożeństwo uświetniali muzycy z licznych kapeli góralskich oraz delegacje i poczty sztandarowe z zaproszonych oddziałów: Kamienica, Obidza, Oświęcim, Szczawnica, Nowy Targ, Krościenko, Ochotnica Dolna i Tylmanowa. W czasie Mszy Świętej zostali przyjęci do naszego oddziału kolejni członkowie, co powiększyło liczebność naszego oddziału do 160 osób. Słowo Boże, psalmy i modlitwa wiernych, jak przystało na góralską mszę, czytane były gwarą.

Po mszy uroczystości kontynuowano w remizie OSP Łącko. Na wstępie prezes oddziału, Tomasz Ćwikowski przywitał zaproszonych gości, m.in. konsula honorowego Królestwa Norwegii Mariana Mikołajskiego, przedstawicieli starostwa i władz gminy. W części artystycznej przygotowanej przez Małgorzatę Plechtę i Jadwigę Dybiec pt. „Z kantyckom po kolondzie” brało udział wielu członków naszego oddziału i około 18 muzykantów z kapeli góralskich, w tym większość młodzież . Za muzykę i śpiew z ramienia zarządu oddziału odpowiedzialny był Stanisław Wolański. W trakcie przedstawienia śpiewano kolędy i pastorałki, a szczególne zainteresowanie i śmiech na sali wzbudzał Diabeł z widłami, Śmierć oraz pięknie śpiewający Anioł. Tym postaciom towarzyszył również góral   Gwiazdą Betlejemską. To barwne i pomysłowe przedstawienie bardzo podobało się gościom, o czym świadczyły gromkie oklaski.

Kiedy ucichły śpiewy przystąpiono do składania sobie życzeń i łamania się opłatkiem. Następnie rozpoczęto wspólne biesiadowanie, tańce, śpiewy oraz zabawy góralskie trwające do późnego wieczora. Podczas imprezy został zaprezentowany po raz pierwszy, a potem rozdany gościom „Biuletyn Informacyjny Związku Podhalan Oddział w Łącku” pod redakcją naszego nowego członka, Krzysztofa Dudę – regionalistę, asystenta w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie i na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II. Biuletyn zawiera informacje i zdjęcia z działalności oddziału w latach 2011-12.

Spotkanie opłatkowe można bez wątpienia uznać za wyjątkową okazję do kultywowania góralskiego folkloru oraz ginącej tradycji bożonarodzeniowego kolędowania. To przedsięwzięcie jest pozytywnie oceniane nie tylko przez członków Związku Podhalan Oddział w Łącku. Nasza aktywna działalność wzbudza również duży podziw i szacunek u przedstawicieli innych oddziałów. Wyrażali oni swoją aprobatę dla podejmowanych przez nas inicjatyw, które dają nam wszystkim wiele satysfakcji. 


Tekst: Maciej Ogórek

Zdjęcia: Krzysztof Adamczyk, Dawid Lis

https://picasaweb.google.com/114867075731538517710/20130126ZPOpAtek?feat=email

https://plus.google.com/photos/106142397643723248763/albums/5838256628102875665