Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko

21.10.2016 r. II Kongres Kultury Regionów

W dniach 18 - 21 października 2016 w Nowym Sączu odbył się II Kongres Kultury Regionów, którego organizatorem było Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Wydarzenie to miało na celu pielęgnowanie tradycji i wzięło w nim udział ok. trzystu gości z całej Polski. Do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ przybyli m.in. regionaliści, naukowcy, miłośnicy i znawcy folkloru, historycy, dziennikarze, zajmujący się na co dzień problemami związanymi z dziedzictwem kulturowym. Związek Podhalan Odział w Łącku pod przewodnictwem Prezesa Tomasza Ćwikowskiego brał udział w odtworzeniu wesela łącko-podegrodzkiego w pierwszym dniu kongresu. Inscenizacja zaślubin miała miejsce w kościele pochodzącym z Łososiny Dolnej w Sądeckim Parku Etnograficznym . Mszę odprawili czterej kapłani w tym kapelan Związku Podhalan ks. dr Stanisław Kowalik. Przyjęcie weselne i związane z tym obrzędy odbyły się w Hotelu „Perła Południa” w Rytrze. W tym przedsięwzięciu kulturalnym udział wzięli: Mariusz Bochenek, Beata Bogucka, Dorota Ćwikowska, Wojciech Gondek, Daria Lizoń, Antoni Plechta, Alina Szczepaniak, Bożena Wawrzyniak, Gabriela Wojtas, Aneta Wolańska i Łukasz Wolański.

W kolejnych dniach w ramach kongresu odbyły się warsztaty mające charakter wyjazdowy. W siedzibie Związku Podhalan Oddział w Łącku zajęcia prowadził Krzysztof Trebunia-Tutka.

Tekst: Daria Lizoń

Zdjęcia w linkach poniżej:

http://www.kultura-regionow.pl/

http://www.kultura-regionow.pl/10,163,Pierwszy_dzien_od_zaslubin_do_weseliska.htm