Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko

05.06.2015 r. Górale Biali z Łącka gościli w Budapeszcie

Od Piątego do Siódmego Czerwca Górale Biali z Łącka gościli w Budapeszcie.

Była to wizyta o tyle ważna, że grupa wokalno -taneczna złożona z członków Związku Podhalan Oddział w Łącku reprezentowała folklor polski na 15 festiwalu mniejszości narodowych w Budapeszcie. Tak więc na scenie prezentowały się grupy z Rumunii Bułgarii Słowacji Czech Grecji Serbii i Polski właśnie. Zaproszenie do udziału w festiwalu otrzymał Związek Podhalan w Polsce zaś Prezes Andrzej Skupień organizację wyjazdu powierzył Piotrowi Gąsienicy , członkowi Prezydium ZP.

W sobotę szóstego czerwca o godzinie 16,30 Górale Łąccy w żywiołowym i dopracowanym występie porwali publiczność otrzymując gromkie brawa i okrzyki podziwu , jako jedyny występ ten właśnie był filmowany przez telewizję węgierską , która w swoim paśmie zajmuje się mniejszościami narodowymi na Węgrzech. Piotr Gąsienica oraz Małgorzata Gucwińska udzielili wywiadu na temat górali białych , programu oraz Łącka , zachwalając również wyroby regionalne , szczególnie ,,sok śliwkowy’’ .

Podarunki od łącka otrzymali przedstawiciel władz samorządowych Budapesztu , Pani Jadwiga Abrusan Prezeska mniejszości polskiej w Budapeszcie- śródmieściu inicjatorka przyjazdu górali ,oraz kochany opiekun i przewodnik grupy pan Andrzej Wesołowski , który pokazywał gościom z Polski Budapeszt , oczywiście z kultowym miejsce czyli górą Gelerta nocą. Gościnność gospodarzy, dobre humory i sukces występu powodują, ze Górale Biali mogą zaliczyć swój wyjazd do udanych a zawarte znajomości zapewne pomogą w kolejnych wypadach do braci Węgrów .

Uczestnikami wyjazdu byli:
Grzegorz Czepelak
Jerzy Gromada
Paulina Pietrzak
Kinga Dybiec
Jacek Szczepaniak
Dawid Lis
Wojciech Gucwiński
Małgorzata Gucwińska
Iwona Hojda
Janusz Pierzchała
Łukasz Wolański
Aneta Wolańska
Marcin Faron
Mariusz Najduch
Kinga Gorczowska
Joanna Wolańska
Damian Duda
Jarosław Lipień

autor tekstu: Piotr Gąsienica

Poniżej w linku galeria zdjęć
https://plus.google.com/photos/100826297704484544079/albums/6163672511264937377