Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko Związek Podhalan Oddział Łącko

20.05.2018 r. Uroczystości upamiętnienia postaci Feliksa Gwiżdża

W dniu 20.05.2018 delegacja Naszego oddziału z pocztem sztandarowym uczestniczyła w Warszawie w uroczystościach upamiętniających postać Feliksa Gwiżdża-zasłużonego dla góralszczyzny,legionisty,poety Prezesa Związku Podhalan,posła i senatora II RP.

Przybyłe delegacje i poczty sztandarowe Oddziałów Związków Podhalan oraz delegacja żołnierzy wraz z dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztem sztandarowym z Rzeszowa,wzięły udział we Mszy Św.w kościele OO.Bernardynów na Czerniakowie.

Homilię wygłosił piyknom gwarom ks.St Kowalik kapelan ZG Związku Podhalan.Po Mszy Św. uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi oddziałów Związku Podhalan i wojskową asystą honorową przemaszerowali na Cmentarz Czerniakowski. W trakcie tego upamiętnienia z udziałem werblisty i sygnalisty z pododdziału Reprezentacyjnego Wojska Polskiego zabrzmiały także nuty góralskie. Z towarzyszeniem tej muzyki zebrani odśpiewali również pełną wersję pieśni autorstwa Feliksa Gwiżdża „Przybyli ułani pod okienko”.

Na zakończenie delegacje złożyły wiązanki na grobie.Feliks Gwiżdż za udział w walce o niepodległość był odznaczony Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Walecznych. Zmarł w mokotowskim więzieniu bezpieki 27 maja 1952 roku.